Recent articles

February 2015
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28

Archives

Contacts

ܧӧ, ӧ֧ߧ ҧ. 24, . 2, ڧ 202
info@worldwithoutnazism.org
+ 7 (495) 258 62 13
@no2nazism
18 avenue de la Marseillaise, 67000 Strasbourg, France;
info@worldwithoutnazism.org
+33(0)3 55675605
@stop_nazism

Structure

GOVERNING BODIES OF THE INTARNATIONAL HUMAN RIGHTS MOVEMENT “WORLD WITHOUT NAZISM” (2012-2017)

PRESIDENT

Boris Shpigel (Russia)

PRESIDIUM MEMBERS

1. Boris Shpigel, president (Russia)
2. Alexander Pochinok, first vice-president (Russia)
3. Valery Engel, first vice-president (Russia)
4. Leonid Bard, chairman of the human rights movement “America without Nazism” (USA)
5. Gert Weisskirchen, publicman (Germany)
6. Eliza Goroya, lawyer regarding liberty of discussion and religious liberties, Greek Helsinki Monitor (Greece)
7. Hanna Herman, counselor to the President of Ukraine (Ukraine)
8. Andrei Zarenkov, chairman of the human rights movement “Estonia without Nazism” (Estonia).
9. Joseph Koren, chairman of the human rights movement “Latvia without Nazism” (Latvia).
10. Mikhail Ostrovsky, deputy secretary of Russian Civic Chamber, chairman of the human rights movement “Russia without Nazism”(Russia) 11. Algirdas Paleckis, chairman of the human rights movement “Lithuania without Nazism”, chairman of a party “Socialist People's Front” (Lithuania). 12. Michael Raif, chairman of Russian community (Israel).
13. Alexander Sokolov, member of Russian Civic Chamber (Russia).
14. Inna Supac. Parliamentarian of the Republic of Moldova, chairman of the human rights movement “Moldavia without Nazism”

GOVERNING BOARD

1. Boris Shpigel, president (Russia)
2. Armine Adibekian (Armenia).
3. Leonid Bard (USA) 4. Johan Backman (Finland)
5. Gert Weisskirchen (Germany)
6. Vladimir Voronin (Moldavia)
7. Alexander Gaponenko (Latvia)
8. Leo Gabriel (Austria)
9. Eliza Goroya (Greece)
10. Alla Gerber (Russia)
11. Hanna Herman (Ukraine)
12. Masha Girshin (USA)
13. Andrew Gadzhaman (Ukraine).
14. Andrei Zarenkov (Estonia).
15. Alexander Knyazev (Kyrgyzstan)
16. Joseph Koren (Latvia)
17. Nic Careem (UK)
18. Leonid Kravchuk (Ukraine)
19. Petri Krohn (Finland)
20. Dmitri Linter (Estonia)
21. Gunter Morsch (Germany)
22. Michael Nemirovsky (USA)
23. Mikhail Ostrovsky (Russia)
24. Siarhei Palagin (Belarus)
25. Algirdas Paleckis (Lithuania)
26. Rusla Pankratov (Latvia)
27. Mateusz Piskorski (Poland)
28. Alexander Pochinok (Russia)
29. Joel Rubinfeld (Belgium)
30. Rashid Rumzada (Azerbaijan)
31. Ilya Rubinshtein (USA)
32. Sergei Ryakhovskiy (Russia)
33. Michael Raif (Israel)
34. Maksim Reva (Estonia)
35. Sonja Reichert (Luxembourg)
36. Carla Stea (USA)
37. Alexander Sokolov (Russia)
38. Chavdar Stoimenov (Bulgaria)
39. Stanoslav Stukalskiy (Ukraine)
40. Markus Tervooren (Germany)
41. Elena Toukchoumskaia (Italy)
42. Inna Supac (Moldavia)
43. Andrei Chsherbakov (Kazakhstan)
44. Alexander Tsinker (Israel)
45. Vilmos Hanti (Hungary)
46. Rita Khazanova, General Secretary of the IHRM “World without Nazism” (Russia)
47. Valery Engel (Russia)

ACCREDITED COMISSARIES

1. Azerbaijan
2. Armenia
3. Bulgaria – Stanka Shopova
4. Israel
5. Kazakhstan
6. Kyrgyzstan
7. Latvia – Joseph Koren
8. Lithuania – Algirdas Paleckis
9. Moldavia – Inna Supac
10. Poland – Jacek Kaminski
11. Russia – Mikhail Ostrovsky
12. USA – Leonid Bard
13. Ukraine – Hanna Herman
14. Finland – Johan Backman
15. Estonia – Andrei Zarenkov

DIRECTOR – Konstantin Khrapov (Russia)
Director of Strasbourg office – Marin Chiriac (Moldavia)